don_katalan: (Default)
[personal profile] don_katalan
чому не стало те саме, тобто не відбулося демократизації рсфср-рф?
Відповідь буде ясна саме при порівнянні ціх двох кейсів. Одна епоха, одна економічна ситуація, більше того, "адін нарот".
Демократизація ссср сталася за рахунок НЕРУССКИХ.
В ссср їх було дуже багато. В анамнезі або активі ціх "їх усіх" були свої традиції: не завжди демократичні, але завжди національні.
Демократизація відбувалася шляхом емансипації національних спільнот. Вже в інерції вона запустила емансипацію інших спільнот - жінок, лгбт, мачо, езотеристів, конспирологів, уфологів, тенквондистів і кого завгодно ще.
Але тільки етнична ідентичність значної частини ссср була достатньо критичній в масі, щоби зробити "развал" ссср незворотнім.
рсфср практично в перші ж роки "перестройки" перетворився на вандею щодо нових рухів. Спротив приймав як прямі вигляди - дуболомна комуністична старина - так і вигадливі, в пошуках конкуренції та еволюції: включно з "опществом память" та "ліберальним імперіалізмом".
Навіть ті рухи і течії, які виникли внаслідок загальної емансипації ссср, в рсфср приймали майже одразу форми антидемократичні та, що важливіше, сутність анти-національну.
Наприклад, "опщество память" легко терпіла в своїх рядах людей з підозріло неруським або єврейським прізвищем, якщо тільки той сам був пламенним антисемитом та великоросом.
Його антипод "меморіал" толерував у своєму складі імперіалістів, якщо тим легко вдавалося приветушити це набором ліберальних чи псевдодемократичних гасел (наприклад "равниє права" рускіх в нац.республіках, або "життєву неспроможність і штучність" національних держав).
Історично ссср та рсфср були гибридом двох конкуруючих проектів.
сталінський "автономизм" втілений в рсфср, ленинський "федералізм" в ссср.
рсфср за задумом сталіна була задумана як конгломерат переважно російських регіонів, в яких набрано рівно такі і стільки народів з автономіями, скільки достатньо щоби вони завжди залишалися в меншости: навіть всередині своїх земель, і навіть якщо всіх їх полічити в суммі проти одних тільки "великоросов".
ленінскьий проект був радикальніший і передбачав адсорбцію національностей. Була б воля лисого старикана, першою мовою другого покоління сов.дєток була б англійська (!), одначе всі вони тим швидше були б "одним народом".
по сутності ссср та рсфср конкурували як два засоби одної мети - перетравити простір царської росії під зденаціоналізовану однорідну нову народність совєтів.
ленинський проект був частково переділаний сталіним, рсфср же повністю сталінське дітище.
Повернемось в дев'яності.
Одразу як тільки постало питання : демократія + право народу на відділення, чи недемократія але "Чечня будет нашей", - вибір був зроблений одностайно.
Демократизація рсфср йшла тим маскировачним шляхом, що ніякої емансипації націй не було.
По сутності, демократії в рсфср і рф не було, була лише багатопартійність
(чим це відрізняється?
наприклад Румунія в роки війни була багатопартійна, та недемократична;
ще зрозуміліше це буде на прикладі більшости латиноамериканських країн,
де майже завжди існують дві партії "бланко" та "колорадо",
і жодна з них не є послідовно демократична,
а апелює до демократії тільки коли сама знаходиться в опозиції).
Отже головна відміннсть перестроечної демократизації рсфср від ссср - це системний наголос на неможливости демократії для малих народів (тобто неруских).
=====
Irena Panarina
Десь так я бачу наш тризуб.. Нехай його святі охороняють.
Папір, кольорові олівці

(will be screened)
(will be screened if not validated)
If you don't have an account you can create one now.
HTML doesn't work in the subject.
More info about formatting

If you are unable to use this captcha for any reason, please contact us by email at support@dreamwidth.org

Profile

don_katalan: (Default)
don_katalan

April 2025

S M T W T F S
   1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23242526
27282930   

Most Popular Tags

Style Credit

Expand Cut Tags

No cut tags
Page generated Apr. 23rd, 2025 06:29 am
Powered by Dreamwidth Studios