don_katalan: (Default)
[personal profile] don_katalan
Пан-гори немає на картах, вона ще не присутня у довідниках та вікіпедійних статтях. Пан-гора є цілковито надбанням фейсбучних обговорень та усних оповідок місцевих жителів.
Вона виникла у 1954-55рр., коли поза схилом Реп’яхового яру на ділянці вул. Нагірної, де вона єдналась з Макарівською та Овруцькою, дорожники стали прокладати новий шлях до нижнього міста. 1957 р. його офіційно назвуть Подільським узвозом.
Попри старовинний шарм, спричинений брукованим мощенням, а у 1970-х його навіть перекладали тою ж таки бруківкою, цей спуск до вулиці Кирилівської доволі новий. Проявляється це у раціональному плануванні: невеликий кут ухилу дороги (порівняно із давніми узвозами) та поділ на рівніші терасні ділянки і плавні повороти траси.
З’явившись тут на заміну своїх яскравих сусідів — Смородинського (Диковського) та давно забутого киянами Врубелівського узвоза, Подільський побратим швидко набув популярності. Кому ж не сподобається швидка їзда на Куренівку або прогулянка оглядовим майданчиком?
На самому вершечку, у тому місці, де узвіз назавжди відітнув зачин вул. Нагірної, посунувши її нумерацію і поглинувши ділянки №1 та №3, утворилися два схили, з яких відкрився неймовірний вид на Оболоння. Тепер ми знаємо їх як Пан-гору. Ймовірно, скорочено від «панорамна», але й не виключено, що це данина власнику дачі на вул. Нагірній, 1, якого місцеві іменували паном. На зламі ХІХ-ХХ ст. вона пропонувалася орендарям. Проте це давня історія, у той час як тутешні добре знають, що схил ліворуч і подалі — Пан-гора Нижня, а інший, відповідно, Верхня.
Нині панорама майже прихована деревами. Проте Пан-гора збирає відвідувачів. Хтось насолоджується загравою, вигулює собаку чи спостерігає за писклявим сповзанням тролейбусів. Тут і досі курсує знаменитий №18 — майже від будинку Шевченка на Майдані через будинок Шевченка на Пріорці до пл. Шевченка біля узлісся Пущі-Водиці. А хтось приїздить увечері хильнути чарчину або зайти у суботу на толоку до "Справжнього Києва". Таксисти ж прагматичніші — зметикували, що за тутешніми гаражами чудесний нужник.
Така вона. Лук’янівка. Татарка. Такий він — Київ.
Світлини і текст: heliokimm









(will be screened)
(will be screened if not validated)
If you don't have an account you can create one now.
HTML doesn't work in the subject.
More info about formatting

If you are unable to use this captcha for any reason, please contact us by email at support@dreamwidth.org

Profile

don_katalan: (Default)
don_katalan

May 2025

S M T W T F S
     1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 293031

Most Popular Tags

Style Credit

Expand Cut Tags

No cut tags
Page generated May. 29th, 2025 06:26 am
Powered by Dreamwidth Studios