![[personal profile]](https://www.dreamwidth.org/img/silk/identity/user.png)
Добрий день, я Сергій Власенко і це - "Політичний Нафталін", другий випуск.
По-перше, хочу подякувати всім, хто відгукнувся, передивився перший випуск і прислав свої коментарі. Звичайно, хтось говорив про те, що треба руки тримати ближче до камери, або далі від камери. Хтось радив зняти краватку і зняти піджак. Ви знаєте, я до речі, вважаю, що так само як у військових, у політиків є уніформа - і це костюм і краватка. І всі політики повинні поважати свою уніформу. Звичайно, окрім тих, хто безпосередньо займається військовими. Я думаю, що неважливо, де будуть знаходитись руки - ближче до камери чи далі від камери, чи буде краватка і чи буде піджак. Але напевне, найбільш важливим є те, про що ми говоримо.
Я хотів сьогодні продовжити розмову про справу уже колишнього судді Верховного Суду Всеволода Князєва і задати питання НАБУ - а де ж обіцяні підозри суддям Великої Палати Верховного Суду? Чи все-таки НАБУ зрозуміло, що між навіть вдалою оперативною розробкою і справою в суді є певна дистанція, і необхідно мати залізобетонні докази для того, аби ходити в суд. Я хотів поговорити про те, що відбувається із владою в місті Києві, чому не працюють бомбосховища, куди поділись 1 млрд. 200 млн. грн., які були виділені на це, і що взагалі робити із цим після війни. Я хотів поговорити про абсолютно геніальну ідею міністра освіти і науки про відмову від наукових ступенів, і задати пану міністру декілька питань. Зокрема, по-перше, чи був в його кандидатській дисертації плагіат? А по-друге, якщо пан міністр говорить про те, що наукові ступені повинні отримувати лише науковці, то навіщо він отримував науковий ступінь? Але ми живемо в Україні під час війни, і на жаль, певні події можуть змінити все.
Сьогоднішній ранок змінив все. Тому сьогодні будемо говорити про руйнацію російськими загарбниками Каховської ГЕС, наслідки цього і відповідальність Росії за заподіяну шкоду.
Насправді, міжнародна спільнота уже чітко висловилась стосовно ситуації із Каховською ГЕС. І генеральний секретар Ради Европи зробила заяву, і відповідні представники Европейського Союза зробили заяви. Мені ближче за все заява президента Европейської Ради Шарля Мішеля, яка чітко фіксує:
- перше: те, що відбулося, є воєнним злочином;
- друге: що Росія повинна бути притягнута до відповідальності.
Відповідальність Російської Федерації може і повинна поділятись на дві стадії - дві частини. Перша - відповідальність за воєнні злочини. Для цього існує Міжнародний Кримінальний Суд - і нагадую всім, до речі, що Міжнародний Кримінальний Суд уже видав ордер на арешт Путіна по одній із справ - по справі про викрадення українських дітей. Так ось МКС покриває практично всю юрисдикцію, пов'язану із воєнними злочинами. Крім одного питання: питання самого злочину агресії. Злочин агресії - як кажуть міжнародники - це "материнський" злочин, "мати" чи "батько" всіх злочинів. Всі інші є похідними від злочину агресії. Але на жаль, юрисдикція Міжнародного Кримінального Суда не покриває злочин агресії тому, що для цього необхідно, щоб обидві країни визнали юрисдикцію МКС. Україна також не є членом Римського Статуту, а відтак - формально не є учасником Міжнародного Кримінального Суду, однак своїми трьома постановами Верховна Рада України по суті визнала всю юрисдикцію МКС на території України.
Не зовсім зрозуміло, чому Україна не ратифікує Римський Статут. На сьогоднішній день у Верховній Раді лежить низка постанов, які закликають Президента - а лише Президент може це зробити одноосібно, жоден депутат самостійно цього здійснити не може, навіть міністр закордонних справ самостійно не може - лише президент може внести на ратифікацію Римський Статут до Верховної Ради України. І це створює достатньо дивну ситуацію, тому що ми визнали всі зобов'язання за Римським Статутом, але ми не маємо жодних прав. Ми не можемо призначати свого суддю, ми не можемо приймати участь в органах Римського Статуту і так далі. Але на сьогоднішній день юрисдикція Міжнародного Кримінального Суда над Україною існує - як я сказав, завдяки трьом постановам ВР. І сьогодні спеціальний прокурор МКС Карім Хан дуже активно працює в Україні, збирає докази і передає їх до МКС і на базі частини цих доказів - як я уже зазначав - було видано ордер, міжнародний ордер на арешт Володимира Путіна.
Але для злочину агресії треба створювати окремий трибунал, оскільки цей злочин юрисдикцією МКС не покривається. Над цим зараз працює велика група юристів, яка займається виключно цим питанням. Десь роки півтора назад, коли ми лише починали цю роботу після початку повномасштабної збройної агресії Російської Федерації в Україні, ми чули від наших іноземних партнерів - ні-ні-ні, ми не готові, ми не готові, ми не знаєм, чого, але хай МКС цим займається. За станом на сьогодні - так, у нас немає позитивного результата, але на сьогоднішній день в перемовинах і переконаннях ми уже дійшли до тієї стадії, коли іноземні партнери говорять, як це зробити.
Одним із найбільш ефективних шляхів - це, звичайно, через рішення Ради Безпеки Об'єднаних Націй, але ми всі із вами притомні люди, і розуміємо, що РБ ООН не буде цього робити, поки постійним членом РадБезу ООН буде перебувати Російська Федерація і мати право вето. До речі, як і багато юристів, я вважаю, що Росія обіймає це місце незаконно. Ми про це можемо поговорити окремо, це велика розмова - зараз не будемо витрачати на це наш час.
При цьому є друга частина відповідальності - крім відповідальності за воєнні злочини і злочин агресії - є ще фінансова, або економічна відповідальність країни, яка здійснила агресію і завдала цією агресією збитків іншій країні, її громадянам, її інституціям, її органам місцевого самоврядування. На жаль, ця робота теж потребує великого часу і дуже кропіткої та професійної роботи.
В середині травня, в м. Рейкьявіку, Ісландія, пройшов саміт Ради Европи, на якому було прийняте безпрецедентне рішення, яке до речі, не набуло широкого розголосу в Україні. А було, власне, прийнято рішення - як перший крок до створення міжнародного механізму компенсацій - створити під егідою Ради Европи Міжнародний Реєстр Збитків, завданих збройною агресією Російської Федерації Україні та її громадянам. Це означає, що будь-який, кожен громадянин України буде мати право звернутися до цього Реєстру із відповідною заявою, зафіксувавши рівень всіх своїх збитків, які він (вона) отримали від збройної агресії РФ. Мова про все - це ваш будинок, втрата бізнесу, моральні страждання, знущання - якщо ви, не дай Боже, були в окупації і над вами знущались - тобто, будь-які збитки, які отримані внаслідок збройної агресії. Як я уже сказав, Реєстр було започатковано в середині травня, фактично він запрацює - наскільки я розумію - з вересня-місяця цього року. Тому будь-ласка, кожен, хто хоче зафіксувати свої збитки і отримати потім відшкодування, може уже починати готувати документи для внесення їх до Реєстру. Самі процедури будуть розроблені Реєстром найближчим часом, і звичайно, будуть опубліковані і кожен зможе цим скористатись. Але це лише перший крок.
Основа для компенсацій повинна бути взята не з держав, які підтримують Україну в війні - чому платники податків, наприклад, Німеччини мають платити за те, що накоїла Російська Федерація. Тому звичайно, що ми повинні із вами говорити про пряму фінансову відповідальність Російської Федерації. Хто б що не говорив, але це питання не є простим. Давайте чесно скажемо - це складне юридичне питання, тому що існують на сьогоднішній день дві великі проблеми, які треба обходити.
Перша проблема - це питання приватної власності, яке є священним для будь-якої европейської демократичної країни. І друге питання - питання суверенного імунітету на кошти, якими розпоряджаються відповідні держави. Якщо не вирішити ці два питання, то звичайно, питання отримання заморожених російських грошей та передачі їх Україні вирішене не буде.
Хочу сказати, що тут є певний прогрес - за останній рік ми пройшли величезний шлях від повного заперечення до того, що треба розробляти юридичні механізми. Ми пропонуєм сьогодні іноземним партнерам такий концепт - якщо країна/держава порушує базові принципи міжнародного права, вона не повинна користуватись його перевагами. А імунітет - це перевага саме міжнародного права. На сьогоднішній день по всьому світу заарештовано близько 900 млрд. дол. коштів РФ, які є т. зв. "суверенним коштами РФ". Якщо буде знайдено юридичний механізм - а над цим працюють кращі українські юристи і кращі юристи Европи та США - вони будуть відчужені. До речі, хочу зазначити, що низка країн вже прийняла рішення з цього питання. Зокрема, парламент Канади ще декілька місяців назад ухвалив законодавство, яке дозволяє не лише заморожувати російські активи, а й конфісковувати їх, в тому числі суверенні. Я думаю, що це гарний приклад для інших країн, як можна вирішувати і розв'язувати питання фінансової відповідальності РФ.
Кожен злочинець, який стоїть на чолі держави, повинен чітко розуміти, що війна - це дорого і невигідно. І він як людина, яка відповідає за свою державу, буде позбавлений всіх можливостей та привілеїв, і буде зобов'язаний заплатити кошти за ті злочини, які він вчиняв.
Я переконаний в тому, що кропітка, професійна і якісна робота фахових юристів допоможе вирішити ці питання. Але знову-таки, як і в кожному питанні, тут немає простих рішень. Все потребує кропіткої і системної роботи.
Тому я б закликав всіх, хто має думки з цього приводу, поділитись ними в коментарях. Я не буду, як і обіцяв, просити ставити лайки, колокольчики, чи щось інше. Але всі, у кого є ідеї, будь-ласка, викладіть їх в коментарях до Фейсбуку, у будь-яких месенджерах і на будь-яких носіях, для того, щоб їх можна було реалізувати як на рівні законодавства України, так і в перемовинах з нашими іноземними партнерами.
Але я переконаний в тому, що настане час, коли Путін буде в Гаазі, а російські платники податків заплатять за те, що їх т. зв. держава накоїла в Україні.
Тому закликаю всіх вас: ДУМАЙТЕ.
По-перше, хочу подякувати всім, хто відгукнувся, передивився перший випуск і прислав свої коментарі. Звичайно, хтось говорив про те, що треба руки тримати ближче до камери, або далі від камери. Хтось радив зняти краватку і зняти піджак. Ви знаєте, я до речі, вважаю, що так само як у військових, у політиків є уніформа - і це костюм і краватка. І всі політики повинні поважати свою уніформу. Звичайно, окрім тих, хто безпосередньо займається військовими. Я думаю, що неважливо, де будуть знаходитись руки - ближче до камери чи далі від камери, чи буде краватка і чи буде піджак. Але напевне, найбільш важливим є те, про що ми говоримо.
Я хотів сьогодні продовжити розмову про справу уже колишнього судді Верховного Суду Всеволода Князєва і задати питання НАБУ - а де ж обіцяні підозри суддям Великої Палати Верховного Суду? Чи все-таки НАБУ зрозуміло, що між навіть вдалою оперативною розробкою і справою в суді є певна дистанція, і необхідно мати залізобетонні докази для того, аби ходити в суд. Я хотів поговорити про те, що відбувається із владою в місті Києві, чому не працюють бомбосховища, куди поділись 1 млрд. 200 млн. грн., які були виділені на це, і що взагалі робити із цим після війни. Я хотів поговорити про абсолютно геніальну ідею міністра освіти і науки про відмову від наукових ступенів, і задати пану міністру декілька питань. Зокрема, по-перше, чи був в його кандидатській дисертації плагіат? А по-друге, якщо пан міністр говорить про те, що наукові ступені повинні отримувати лише науковці, то навіщо він отримував науковий ступінь? Але ми живемо в Україні під час війни, і на жаль, певні події можуть змінити все.
Сьогоднішній ранок змінив все. Тому сьогодні будемо говорити про руйнацію російськими загарбниками Каховської ГЕС, наслідки цього і відповідальність Росії за заподіяну шкоду.
Насправді, міжнародна спільнота уже чітко висловилась стосовно ситуації із Каховською ГЕС. І генеральний секретар Ради Европи зробила заяву, і відповідні представники Европейського Союза зробили заяви. Мені ближче за все заява президента Европейської Ради Шарля Мішеля, яка чітко фіксує:
- перше: те, що відбулося, є воєнним злочином;
- друге: що Росія повинна бути притягнута до відповідальності.
Відповідальність Російської Федерації може і повинна поділятись на дві стадії - дві частини. Перша - відповідальність за воєнні злочини. Для цього існує Міжнародний Кримінальний Суд - і нагадую всім, до речі, що Міжнародний Кримінальний Суд уже видав ордер на арешт Путіна по одній із справ - по справі про викрадення українських дітей. Так ось МКС покриває практично всю юрисдикцію, пов'язану із воєнними злочинами. Крім одного питання: питання самого злочину агресії. Злочин агресії - як кажуть міжнародники - це "материнський" злочин, "мати" чи "батько" всіх злочинів. Всі інші є похідними від злочину агресії. Але на жаль, юрисдикція Міжнародного Кримінального Суда не покриває злочин агресії тому, що для цього необхідно, щоб обидві країни визнали юрисдикцію МКС. Україна також не є членом Римського Статуту, а відтак - формально не є учасником Міжнародного Кримінального Суду, однак своїми трьома постановами Верховна Рада України по суті визнала всю юрисдикцію МКС на території України.
Не зовсім зрозуміло, чому Україна не ратифікує Римський Статут. На сьогоднішній день у Верховній Раді лежить низка постанов, які закликають Президента - а лише Президент може це зробити одноосібно, жоден депутат самостійно цього здійснити не може, навіть міністр закордонних справ самостійно не може - лише президент може внести на ратифікацію Римський Статут до Верховної Ради України. І це створює достатньо дивну ситуацію, тому що ми визнали всі зобов'язання за Римським Статутом, але ми не маємо жодних прав. Ми не можемо призначати свого суддю, ми не можемо приймати участь в органах Римського Статуту і так далі. Але на сьогоднішній день юрисдикція Міжнародного Кримінального Суда над Україною існує - як я сказав, завдяки трьом постановам ВР. І сьогодні спеціальний прокурор МКС Карім Хан дуже активно працює в Україні, збирає докази і передає їх до МКС і на базі частини цих доказів - як я уже зазначав - було видано ордер, міжнародний ордер на арешт Володимира Путіна.
Але для злочину агресії треба створювати окремий трибунал, оскільки цей злочин юрисдикцією МКС не покривається. Над цим зараз працює велика група юристів, яка займається виключно цим питанням. Десь роки півтора назад, коли ми лише починали цю роботу після початку повномасштабної збройної агресії Російської Федерації в Україні, ми чули від наших іноземних партнерів - ні-ні-ні, ми не готові, ми не готові, ми не знаєм, чого, але хай МКС цим займається. За станом на сьогодні - так, у нас немає позитивного результата, але на сьогоднішній день в перемовинах і переконаннях ми уже дійшли до тієї стадії, коли іноземні партнери говорять, як це зробити.
Одним із найбільш ефективних шляхів - це, звичайно, через рішення Ради Безпеки Об'єднаних Націй, але ми всі із вами притомні люди, і розуміємо, що РБ ООН не буде цього робити, поки постійним членом РадБезу ООН буде перебувати Російська Федерація і мати право вето. До речі, як і багато юристів, я вважаю, що Росія обіймає це місце незаконно. Ми про це можемо поговорити окремо, це велика розмова - зараз не будемо витрачати на це наш час.
При цьому є друга частина відповідальності - крім відповідальності за воєнні злочини і злочин агресії - є ще фінансова, або економічна відповідальність країни, яка здійснила агресію і завдала цією агресією збитків іншій країні, її громадянам, її інституціям, її органам місцевого самоврядування. На жаль, ця робота теж потребує великого часу і дуже кропіткої та професійної роботи.
В середині травня, в м. Рейкьявіку, Ісландія, пройшов саміт Ради Европи, на якому було прийняте безпрецедентне рішення, яке до речі, не набуло широкого розголосу в Україні. А було, власне, прийнято рішення - як перший крок до створення міжнародного механізму компенсацій - створити під егідою Ради Европи Міжнародний Реєстр Збитків, завданих збройною агресією Російської Федерації Україні та її громадянам. Це означає, що будь-який, кожен громадянин України буде мати право звернутися до цього Реєстру із відповідною заявою, зафіксувавши рівень всіх своїх збитків, які він (вона) отримали від збройної агресії РФ. Мова про все - це ваш будинок, втрата бізнесу, моральні страждання, знущання - якщо ви, не дай Боже, були в окупації і над вами знущались - тобто, будь-які збитки, які отримані внаслідок збройної агресії. Як я уже сказав, Реєстр було започатковано в середині травня, фактично він запрацює - наскільки я розумію - з вересня-місяця цього року. Тому будь-ласка, кожен, хто хоче зафіксувати свої збитки і отримати потім відшкодування, може уже починати готувати документи для внесення їх до Реєстру. Самі процедури будуть розроблені Реєстром найближчим часом, і звичайно, будуть опубліковані і кожен зможе цим скористатись. Але це лише перший крок.
Основа для компенсацій повинна бути взята не з держав, які підтримують Україну в війні - чому платники податків, наприклад, Німеччини мають платити за те, що накоїла Російська Федерація. Тому звичайно, що ми повинні із вами говорити про пряму фінансову відповідальність Російської Федерації. Хто б що не говорив, але це питання не є простим. Давайте чесно скажемо - це складне юридичне питання, тому що існують на сьогоднішній день дві великі проблеми, які треба обходити.
Перша проблема - це питання приватної власності, яке є священним для будь-якої европейської демократичної країни. І друге питання - питання суверенного імунітету на кошти, якими розпоряджаються відповідні держави. Якщо не вирішити ці два питання, то звичайно, питання отримання заморожених російських грошей та передачі їх Україні вирішене не буде.
Хочу сказати, що тут є певний прогрес - за останній рік ми пройшли величезний шлях від повного заперечення до того, що треба розробляти юридичні механізми. Ми пропонуєм сьогодні іноземним партнерам такий концепт - якщо країна/держава порушує базові принципи міжнародного права, вона не повинна користуватись його перевагами. А імунітет - це перевага саме міжнародного права. На сьогоднішній день по всьому світу заарештовано близько 900 млрд. дол. коштів РФ, які є т. зв. "суверенним коштами РФ". Якщо буде знайдено юридичний механізм - а над цим працюють кращі українські юристи і кращі юристи Европи та США - вони будуть відчужені. До речі, хочу зазначити, що низка країн вже прийняла рішення з цього питання. Зокрема, парламент Канади ще декілька місяців назад ухвалив законодавство, яке дозволяє не лише заморожувати російські активи, а й конфісковувати їх, в тому числі суверенні. Я думаю, що це гарний приклад для інших країн, як можна вирішувати і розв'язувати питання фінансової відповідальності РФ.
Кожен злочинець, який стоїть на чолі держави, повинен чітко розуміти, що війна - це дорого і невигідно. І він як людина, яка відповідає за свою державу, буде позбавлений всіх можливостей та привілеїв, і буде зобов'язаний заплатити кошти за ті злочини, які він вчиняв.
Я переконаний в тому, що кропітка, професійна і якісна робота фахових юристів допоможе вирішити ці питання. Але знову-таки, як і в кожному питанні, тут немає простих рішень. Все потребує кропіткої і системної роботи.
Тому я б закликав всіх, хто має думки з цього приводу, поділитись ними в коментарях. Я не буду, як і обіцяв, просити ставити лайки, колокольчики, чи щось інше. Але всі, у кого є ідеї, будь-ласка, викладіть їх в коментарях до Фейсбуку, у будь-яких месенджерах і на будь-яких носіях, для того, щоб їх можна було реалізувати як на рівні законодавства України, так і в перемовинах з нашими іноземними партнерами.
Але я переконаний в тому, що настане час, коли Путін буде в Гаазі, а російські платники податків заплатять за те, що їх т. зв. держава накоїла в Україні.
Тому закликаю всіх вас: ДУМАЙТЕ.