don_katalan: (Default)
[personal profile] don_katalan
Артур Харитонов
4 червня
Уряд Гонконгу вперше за 30 років заборонив марш пам`яті жертв репресій на площі Тяньаньмень.
«Ніхто не вийде», - казали у Пекіні. Однак, - це Гонконг зараз.

============
Артур Харитонов думає про 1989 Tiananmen Square protests.
🇺🇦 Прихована правда: як події на площі Тяньаньмень вплинули на Незалежність України
Сьогодні світ відзначає 31-ші роковини різні на площі Тяньаньмень – найбільш відомого злочину комуністичного режиму КНР проти десятків тисяч молодих людей, студентів, інтелектуалів, які вперше за час комуністичного царату повстали проти системи, аби демократизувати систему, однак були знищені кулями та танками на найбільшому майдані в світі.
Однак, цей пост буде не про Китай. А про наше минуле, про яке моє покоління знає вкрай мало. Йдеться про Революцію на граніті та вплив Тяньаньменю на неї.
Коли ми готували матеріал для FHKC, знайшли багато цікавих та надважливих фактів у архівних документах та у інтерв’ю активістів того часу.
▪️ Наприклад, в одному з інтерв’ю, Андрій Салюк, що був одним зі студентських лідерів Революції на граніті, розповідає, що голодування в Києві почалося з акції солідарності з розстріляними китайськими студентами. https://bit.ly/2Xxugr3
▪️ Олесь Доній також розповідає про події самої Революції: «Там було багато нервів, бо перед цим в Китаї танками подавили голодування студентів на площі Тяньаньминь. До нас приходили КГБісти і казали, що довго терпіти не будуть і подавлять так само танками.»
https://bit.ly/2z1YdWJ
▪️ Вахтанг Капіані почав свою журналістську кар’єру з замітки про акцію солідарності з учасниками революції на площі Тяньаньмень: «Першу у житті замітку написав навесні 90-го. У Миколаєві тоді виходила самвидавна газета «Чорноморія», яка підпільно друкувалася в Литві. Я туди написав буквально три рядки про всесвітню акцію солідарності студентів з молоддю, яку китайські комуністи роком раніше розчавили танками на площі Тяньаньмень. Редактор мені поради вигадати собі псевдонім, щоб не вигнали з інституту після першого ж курсу. Я підписався «Богдан Кияни» (ім’я Богдан наче схоже на Вахтанга, а Киянин, бо я ж з Києва приїхав).» https://bit.ly/2Y09ajX
▪️ Однак, найбільше мене вразила заява студентів від квітня 1990 року:
https://bit.ly/2MuaXZq
«БРАТТЯ-СТУДЕНТИ!
Київська філія Української студентської спілки закликає вас підтримати ініціативу Гарвардського університету щодо проведення 13 травня Міжнародної акції студентського єднання.
13 травня 1989 року китайські студенти розпочали в Пекіні на площі Тяньаньмень голодування, яке відбулось під гаслами рішучої демократизації китайського суспільства.
Усім пам’ятне те криваве побоїще, яким закінчилася ця акція 4 червня. Десятки студентів стали безневинними жертвами "червоного терору".
Нині китайський уряд, остерігаючись нових виступів студентів, фактично взяв у військово-міліційну облогу всі найбільші вузівські центри країни.
Обов'язком усього прогресивного студентства є підтримка прав студентів Китаю та вияв солідарності з найбільш волелюбною і рішучою когортою китайського народу.
Враховуючи це, Українська студентська спілка закликає всіх, кому не байдужа доля демократії, взяти участь у живому студентському ланцюгу, який протягнеться від площі Жовтневої революції до Замкової гори, знаменуючи собою солідарність із китайськими студентами та невмирущу пам'ять про наших братів-студентів, що загинули в бою під Крутами у 1918 році і поховані в Києві на Замковій горі. Ця акція набуває ще більшої ваги, якщо ми згадаємо про те, що і в нас вдома не все гаразд із забезпеченням прав людини. Зайвий доказ цьому - недавні арешти студентів (23-27 лютого).
13 травня в багатьох містах нашої планети студенти виступлять з протестами проти тоталітарії, нехай не буде винятком і наш рідний Київ.
Ми закликаємо всіх, хто підтримує акцію, в неділю 13 травня пов'язати голови на знак солідарності білими стрічками і довести, що українське студентство вірне ідеалам студентської взаємодопомоги.
Голодування проводиться на площі Жовтневої революції з заходу сонця 12 травня до заходу сонця 13 травня. Живий ланцюг солідарності - з 14.00 до15.00 13 травня.
Ганьба душителям Свободи! Хай живе студентська єдність!"
▪️ А от замітка з видання «Молода гвардія»:
«13 травня на площі Богдана Хмельницького, яку все частіше називають Софійським майданом, пройшла одноденна голодовка студентів КДУ та Варшавського університету, організована Українською студентською спілкою на знак солідарності з китайськими студентами. Минулорічні виступи китайських студентів, як відомо, завершились танковим маршем і пролитою кров'ю. Сподіваюсь, такого ніколи не станеться в Україні. Сподівання мої базуються не лише на чистій вірі, але й на коректному ставленні київської міліції до голодуючих студентів. "Наша міліція починає нас захищати", - перефразовую відомий вислів. Голодовка була нечисленною. Може, представники УСС в інших вузах не ризикнули взяти в ній участь, пам'ятаю чи про історії з довільним тлумаченням словосполучення "несанкціонований мітинг" керівництвом МВС взимку цього року, що призвело до численних арештів серед українських студентів у Києві. Того ж дня, 13 травня, як ми знаємо, міліція та міцні хлопці в цивільному провели масові арешти у Полтаві. Гадаю, з цією справою розбереться український парламент. Нам же лишається сподіватись, що надалі міліція буде поводитися по-київськи, а не по-полтавськи."
Це лиш те, що вдалося знайти без заглиблення. Однак, думаю, цього достатньо, аби зрозуміти: українські студенти 1990-х, які розпочали Революцію на граніті, йшли одним шляхом з тими героями, які повстали проти китайського комунізму на площі Тяньаньмень.
По суті, події в Пекіні змусили українську молодь зрозуміти, що шляху назад – до СРСР – вже нема, і єдиний можливий варіант – це відновлення Незалежності України. Можна сказати, що Тяньаньмень напряму повипливав на коріння сучасної української демократії. І цей факт – дивує та надихає. Адже так, як у Тяньаньмень 89 вплинув на Майдан 90, - так і Революція Гідності вплинула Революцію парасольок в Гонконзі.
Я та всі українці, що підтримують наразі Гонконг, - далеко не перші, хто розпочав цей шлях.
Ми з’єднані. Історично. Однак, хтось дуже хоче, аби ми про це не пам’ятали.

Date: 2020-06-06 03:01 pm (UTC)
paserbyp: (Default)
From: [personal profile] paserbyp
Я дуже добре пам‘ятаю той час і в мене тільки одне питання, чому студентів не замордували? Відповідь дуже проста, бо вони були потрібні тим хто хотів стати при владі!

Profile

don_katalan: (Default)
don_katalan

July 2025

S M T W T F S
   12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Most Popular Tags

Page Summary

Style Credit

Expand Cut Tags

No cut tags
Page generated Jul. 1st, 2025 05:32 am
Powered by Dreamwidth Studios