don_katalan: (Default)
[personal profile] don_katalan
Andrii Klymenko
І знову про азовську рибу і договір з РФ: дуже сильне та, я б так мовив, елегантне рішення Комітету ВР в закордонних справах та висновок: "Усі аспекти ситуації в Азовському морі мають стати предметом системного аналізу, до закінчення якого проведення будь-яких заходів з РФ щодо рибальства чи вирішення інших господарчих питань не можна визнати доцільними..."

Богдан Яременко
Чому Комітет з питань зовнішньої політики поставив під сумнів рішення уряду про надання держрибагентству погодження на проведення чергового засідання українсько-російської комісії з питань рибальства в Азовському морі?

Питання було включене до порядку денного засідання з огляду на чутливість усіх аспектів відносин з РФ в умовах збройної агресії, а також на відчутний негативний суспільний резонанс

Голова держрибагентства виступав на засіданні комітету і мав можливість вільно і без обмежень пояснити позицію відомства. Основний акцент посадовець зробив на тому, що проведення засідання українсько-російської комісії передбачене договірною базою з РФ, а відтак відмова від засідання стане порушенням Україною власних міжнародно-правових зобов‘язань. Стисло називались також інші причини - міркування продовольчої безпеки, забезпечення безпеки екіпажів риболовецьких суден, які займаються риболовецьким промислом в Азовському морі.

Водночас, відповіді голови держрибагентства на питання членів комітету та присутніх виявила дещо іншу картину:

- проведення засідання комісії з РФ є правом чи можливістю, а не зобов‘язанням України;

- відмова від проведення засідання не накладає на Україну жодної відповідальності;

- проведення міжнародних переговорів з метою укладення домовленостей та засідання українсько-російської комісії у вигляді інтернет чи скайп-конференції не відповідає усталеній практиці і не передбачено Законом України про міжнародні договори;

- відмова членів української частини комісії від поїздки в РФ для проведення засідання викликана міркуваннями безпеки, що ставить під сумнів тезу про те, що домовленості комісії можуть гарантувати безпеку українським суднам і екіпажам від нападок з боку силових відомств РФ. Зрештою є інші, більш вагомі причини вважати, що дії Росії в Азовському морі в тому числі стосовно українських рибалок відповідають зобов‘язанням цієї держави в рамках міжнародного права;

- факт успішного досягнення домовленостей в рамках засідань українсько-російської комісії з питань рибальства явно суперечить позиції України доводити в рамках позовів проти РФ в міжнародних судових органах та у публічному полі те, що Росія порушує свої міжнародно-правові зобов‘язання і ухиляється від вирішення суперечок з Україною. Більше того, успішна робота цієї комісії впродовж усього періоду збройної агресії РФ проти України є аргументом, що використовується російською пропагандою на підтвердження тези про відсутність конфлікту між нашими державами, а події в Україні є внутрішнім конфліктом;

- реалізація РФ своєї квоти на вилов риби в Азовському морі відбувається за рахунок господарюючих суб‘єктів розташованих на тимчасово окупованих територіях в Автономній Республіці Крим. Згода України з таким станом речей може трактуватися як опосередковане свідчення визнання Україною анексії Криму. Варто окремо наголосити, що держрибагентство розуміє складність цієї ситуації, але не змогло надати чіткої і зрозумілої відповіді про свої дії у цьому зв‘язку: намірів «порушити це питання перед російською стороною» недостатньо.

Не менше питань з огляду на надану присутніми експертами інформацію викликають і питання наявності вигод для України від укладених з РФ домовленостей. Зокрема позиції держрибагентства і експертів та представників громадськості щодо можливості українських рибалок використовувати домовленості комісії для ведення промислу в Керченській протоці та біля узбережжя РФ прямо суперечать одна одній. Держрибагентство не може надати конкретну інформацію про кількість господарюючих суб‘єктів, які здійснюють вилов біля узбережжя РФ і в Керченській протоці. Експерти і громадськість вважають, що впродовж тривалого часу російська сторона ефективно витіснила українських рибалок від свого узбережжя, а останнім часом і від окупованої Керченської протоки.

Це може означати, що домовленості в рамках комісії взагалі позбавлені для України сенсу, оскільки засадничо вони мали би забезпечувати можливість вести без обмежень промисел в усіх куточках Азовського моря. А вести промисел поблизу українського узбережжя вітчизняні суб‘єкти господарювання можуть і без будь-якого погодження з РФ.

Засідання засвідчило, що у ситуації з діяльності держрибагентства по реалізації домовленостей з РФ можуть бути і інші проблеми, в тому числі, не виключено, корупційні. Вилов риби в Азовському морі має масу інших проблемних сторін - захист екології, боротьба (а точніше її відсутність) з браконьєрством тощо.

Комітет не має можливості заглиблюватися в ті аспекти ситуації в Азовському морі, які не стосують зовнішньої політики. Але ігнорувати величезний масив отриманої інформації також неможливо. При цьому, судячи з усього, увесь цей ареал складних питань не обговорювався при прийнятті рішення Кабміном щодо проведення чергового засідання комісії.

На підставі усієї отриманої інформації у комітету виникли сумніви щодо відповідності національним інтересам України діяльності двосторонньої комісії з питань рибальства.

Відтак комітет поділився своїм аргументованим сумнівом з Урядом. Усі аспекти ситуації в Азовському морі мають стати предметом системного аналізу, до закінчення якого проведення будь-яких заходів з РФ щодо рибальства чи вирішення інших господарчих питань не можна визнати доцільними.
</cut
(will be screened)
(will be screened if not validated)
If you don't have an account you can create one now.
HTML doesn't work in the subject.
More info about formatting

If you are unable to use this captcha for any reason, please contact us by email at support@dreamwidth.org

Profile

don_katalan: (Default)
don_katalan

July 2025

S M T W T F S
   1 2 3 4 5
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Most Popular Tags

Style Credit

Expand Cut Tags

No cut tags
Page generated Jul. 6th, 2025 07:31 pm
Powered by Dreamwidth Studios