don_katalan: (Default)
[personal profile] don_katalan
Алі Татар-заде
- В Криму арештували муфтія Челебіджихана.
- Парад суверенитетів в Росії: короткий огляд.
___________________
Цього дня в Сімферополі (Акмеджит) рішенням Тимчасового Уряду і Совєтів арештовано муфтія Криму (першого обраного всенародно на цю посаду), голову Мусульманського виконкому Нумана Челебіджихана.
Арешту сприяла “контреволюція” останніх тижднів.
В Петрограді було придушено заколот більшовиків, на фронті Росія зазнала страшної поразки від німців та фактично втратила Західну Україну, в Києві придушено повстання полуботьківців.
На цьому тлі Тимчасовий Уряд відчув свою силу та повернувся “обличчям” і до кримців. І обличчя це не дуже сподобалось кримським татарам.
За доносом 10 поміщиків (мурзаків, як їх тоді звали) Челебі звинувачено у роботі на Туреччину та прогерманському сепаратизмі.
Вночі перед арештом до Джафера Сейдамета, найближчого соратника муфітя, прийшла і попередила про намір неназвана ним (навіть у мемуарах) особа - скоріш за все, нетатарин, член місцевої влади, який побажав залишитись невідомим.
Зачувши це, Челебіджихан сказав, що не дасться живим і буде відстрілюватись до останього патрону.
Сейдамет, навпаки, навіть вигукнув, що це було б чудово: арешт довго не протриває, це сколихне кримськотатарську і просто демократичну спільноту, і національно-визвольний рух отримає новий поштовх.
Інцидент був спровокований анархистським бунтом в Мелитополі кілька днів тому.
Тоді пьяні банди солдат під впливом анархистів захопили кілька складів та вчинили грабунок і погром.
Тимчасовий уряд застосував війська.
Кримськотатарські батальони хоч і вирушили на придушення бунту, але відмовлялись підпорядковуватись земському комисарові Таврийської губернії.
Цей момент вороги Челебі визначили вдалим щоби нанести свого удару.
У доносі мурзаків говорилося, що муфтій хоче зробити власну армію та відокремитись, розвалити Росію та здатись німцям з турками.
Наміри арештувати Челебіджихана підігрівалися ще з початку літа.
Тоді в Євпаторії кримські татари самочинно захопили кількох дезертирів, які перед тим вбили купецьку родину, та самосудом витягли їх на базарну площадь і там спалили живцем.
Челебіджихан їздив до Євпаторії, потім на наради в Совєти, де доводив що це був спонтанний самопрояв, до того ж, у лінчуванні брали участь не тільки кримські татари.
Але головним мотивом до арешту, звісно, було інше.
Тимчасовий Уряд був наляканий міцним сепаратистсько-автономистським рухом в мусульманських регіонах імперії.
Перед своїм арештом Челебіджихан щойно повернувся з Мусульманського з’їзду в Казані та Уфі, а тепер якраз збирався в Київ, налагодити контакти з Центральною Радою.
Між іншим, Джафер Сейдамет Киример не приховує у спогадах, що і справді намагався в ті дні налагодити контакт з турками, і навіть збирався поїхати туди за фальшивим іранським паспортом. Але арешт муфтія сплутав ці плани, та і відклав командировку до Києва.
Паради суверенитетів за останній тиждень, що ми ще не слідкували:
- Конференція в Томську (2-9 серпня) 1917 року прийняла постанову «Про автономний устрій Сибіру» в рамках федерації з самовизначенням областей і національностей, і навіть затвердила біло-зелений прапор Сибіру.
- На спільному засіданні в Казані 2-го Всеросійського мусульманського з'їзду з 1-м Всеросійським мусульманським військовим з'їздом і Всеросійським з'їздом мусульманського духовенства була проголошена національно-культурна автономія мусульман Внутрішньої Росії і Сибіру. Було створено Міллі Ідаре (уряд національно-культурної автономії), на чолі з Садрі Максуді. У його складі було створено міністерство у справах релігії (Дінія назарати).
- На 3-му засіданні 2-го Всеросійського мусульманського з'їзду з доповіді Садрі Максуді був заснований координуючий орган Національна Рада - Міллі Меджліс, з місцеперебуванням в місті Уфі.
- На 1-му Всеказахському з'їзді, що проходив в Оренбурзі, відбулося організаційне оформлення партії «Алаш». На цьому ж з'їзді було прийнято рішення з 14 питань, в тому числі таких ключових, як форма державного устрою Росії (парламентська федеративна республіка), Республіка Казахських Областей, землевпорядкування казахського народу, ставлення до релігії, питання про становище казахської жінки.
- На I Всебашкірському курултаї, що відбувся також в Оренбурзі, і в роботі якого взяли участь представники Уфімської, Оренбурзької, Самарської, Пермської і Челябінської губерній, відбулося оформлення національного руху за автономію Башкурдістана. З'їзд обрав Башкирське центральне (обласне) Шуро.
На з'їзді були прийняті резолюції про створення національно-територіальної автономії в складі Російської федеративної демократичної республіки, про діяльність волосних рад (Шуро), організації національних збройних формувань, повернення земельних володінь відторгнутих у башкир, націоналізації Караван-Сарая, перепису башкирського населення, рівноправність чоловіків і жінок.
- ІІ з'їзд хакаського народу від “інородних волостей” Мінусінського і Ачинського повітів обговорював питання про самоуправління. Надходили різноманітні пропозиції — від об'єднання з урянхайцями і алтайцями до утворення самостійної губернії чи хоча би повіту. На з'їзді було обрано постійний Національний комітет. Було обрано делегацію для поїздки до бурятів, якутів, калмиків і киргизів з дорученням передати їм наказ про потреби хакасів, щоб вони могли захищати їх інтереси.
- Фінський сейм проголосив незалежність Фінляндії у внутрішніх справах та цього дня направав Тимчасовому уряду вимогу поважати "невід'ємні права" країни. Але уряд відмовив фінам у праві на самовизначення до скликання Установчих зборів (як у ситуації з Україною) та згодом розігнав сейм. Закон про відновлення автономних прав Фінляндії був відхилений Тимчасовим урядом Росії, парламент Суомі розпущений, а його будівлю зайняли російські війська.
- Створено Естонську земельну раду (Eestimaa Kubermangu Ajutine Maanõukogu, скорочено Maapäev). У Раді були представлені шість партій, три незалежних депутата і два депутати, які представляють балтійсько-німецькі і балтійсько-шведські меншини.
- В Ризі соціал-демократи створили власний орган “Ісколатс”, що об'єднав і почав здійснювати керівництво всіма революційними радами, створеними на території тих балтійських губерній Російської імперії (Ліфляндській і Курляндської), з яких згодом, за підсумками тривалої громадянської війни, виникла Латвійська республіка.

Profile

don_katalan: (Default)
don_katalan

October 2017

M T W T F S S
       1
23 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16171819 202122
23242526272829
3031     

Expand Cut Tags

No cut tags