don_katalan: (Default)
don_katalan ([personal profile] don_katalan) wrote2024-01-17 09:21 am

Vassyl Trylis · ПРО ЕТИМОЛОГІЮ НАШИХ СЛІВ

Що таке "кусок"? Це слово давно втратило прямий зв'язок із своїм коренем кус, кусати. Це явище нормальне, поширене. "Дай йому кусок яблука" -- тобто "відкуси й дай відкушену частину". Але якщо частину яблука відрізати, то чом її також не назвати куском? А якщо відрізати частину мотузки, то теж буде кусок -- уже нїчого спільного з кусанням.
Таких етимологій тисячі. Якщо купа книжок, купа соломи, купа гною, то чом не купа горобцїв чи й купка людей десь на току, а якщо так, то й купа друзів (це ж хтось має ще скласти їх на купу), купа конспектів, купа дзвінків (повне безглуздя, але ж живе). І так далї, і щодень більше, і без ознак якихось меж...
У класиків і взагалї поважних авторів можна назбирати безлїч подібного "абсурду". І ось тут треба зрозуміти головне рятівне правило: у кожного свій смак. І коли цей смак вистояний, вихований в середовищі певної культури, то до нього легко звикнути й поважати. Він несе в собі якусь упізнавану красу, він є творець краси, саме він, ВИХОВАНИЙ СМАК, є законодавець, а не тупо, формально укладені словники та граматики. Але коли приходить неосвічене поколїння, то воно руйнує цю тонку структуру, оскільки нездатне її підтримувати.
Отак як умре досвідчений старий садівник і прийде молодий дурень. Дурень не бажає саду зла, але бажає побільше врожаю і наробить зла неодмінно, бо дурний. Ото й уся етимологія.
=====
Diana Makarova · Я як господиня - повний швах.
Я і порядок в домі дві речі несумісні. Перепрошую, це навіть не камінгаут. Надто багато людей бувало в нашому домі, таке не приховаєш.
Але були, були моменти, коли я і порядок в домі ставало чимось обов'язковим. І такі моменти тягнулись роками. Від чого це залежало?
А від того, який ми дім орендували.
Ми орендували дім, в якому були чудові кахлі на підлозі кухні, столової, ванних кімнат. Чудовий паркет в кімнатах. Хороша кухня. Мінімум пилозборних меблів. Там все було продумано в таких будинках. А коли в тебе ще є двійко пральних машин (нас завжди жило багато, такий собі волонтерсько-військовий гуртожиток) і посудомиєчна машина - Боже, та це ж заввиграшки, підтримувати порядок у такому домі.
Не те, коли ми орендували якісь шалапутні будиночки, які здавались навіть невимитими після попередніх жителів. Скрипучі сходи, непродумані перила, а то і без перил, ох, ми й літали з тих сходів. Кінчена підлога і меблі, меблі, старі совкові меблі, які хитались, покривались пилом, дверцята в них вічно відлітали. Шпалери висіли шматтям, ми їх підліплювали, а вони знову відривались. Ми тоді просили дозволу їх зідрати, здирали й фарбували стіни - але все одно дім виглядав убого. Порядок там наводити було неможливо.
Або як ми живемо зараз.
Будинок рипить і стогне, ми його намагаємось ремонтувати, там скрізь побілка, штукатурка, там чистяться старі цеглини, з-під стелі дме, бо не встигаємо закрити всі шпарини, вікна де вставили, а де старі, убогі, років сімдесят їм, ви уявляєте, що це за вікна. От і зроби порядок, ага, спробуй.
А тепер про країну.
Бо я писала насправді про країну.
А що країна, що країна? Коли я вперше вийшла на Майдан, то побачила там плакат:
- Вибачте за тимчасові незручності, ремонтуємо країну.
От досі й ремонтуємо.
Хтось каже - ремонтувати країну треба починати з себе. Ніколи не вважала цей вислів дуже мудрим. Почни з себе, ага, коли в тебе п'яний сусід гатить у стіну, що штукатурка сиплеться, обпісює вхідні двері, кидає щось на балкон. І толку, що ти почнеш з себе, вийдеш така в красивому спортивному костюмі на балкон, в руках бокал Шампанського, а сусід зверху геп. І багато ти напочинаєш з себе?
Але, як не крути, все ж починати треба з себе.
Принаймні зі своєї готовності ремонтувати.
Країну, звичайно, країну. Я ж тут пишу лише про країну, які там будинки, які квартири.
А ремонтувати країну, тягнучи за собою старих клопів та тарганів, не вийде. Спершу треба їх знищити, клопів та тарганів.
Але щоб знищити клопів та тарганів - треба почати з себе, як не крути. Зі своєї готовності їх нищити.
Старих політиків.
Старих багатіїв, що почали свій статок з обкрадання нашої ж країни.
Старих п'ятих колон.
І своєї власної старої жадібності. Що ми оце не викинемо, бо працює ж. І оцей старий пледік нам потрібен, хоч він весь в дірах. І оцей сервант хрущовського періоду нам дорогий як пам'ять.
Я, власне, все це говорю не про серванти. Про країну, авжеж, країну. І самоє себе.
А нате вам нічної філософії.
І нехай вас не кусають старі клопи.
прим
на фото не моя хата, не дай бог. З інтернету взяла. Там точно є клопи!


Post a comment in response:

(will be screened)
(will be screened if not validated)
If you don't have an account you can create one now.
HTML doesn't work in the subject.
More info about formatting

If you are unable to use this captcha for any reason, please contact us by email at support@dreamwidth.org