don_katalan: (Default)
don_katalan ([personal profile] don_katalan) wrote2019-05-30 12:34 pm

Назріла необхідність прийняття змін до Кримінального кодексу Україн

Igor Lutsenko
На шостому році окупації та війни злочини проти людяності фактично відсутні у КК України.

Воєнні злочини дуже широко і нечітко сформульовані в статті 438 КК "Порушення законів та звичаїв війни", яку надто складно і незручно застосовувати, бо вона є бланкетною і відсилає до всіх міжнародних договорів у галузі міжнародного гуманітарного права (права збройних конфліктів), які ратифікувала Україна.

На даний час у Кримінальному кодексі України є лише одна стаття 438, в якій згадуються воєнні злочини з конкретними складовими – жорстоке поводження з військовополоненими та цивільними, примусові роботи та розграбування національних цінностей на окупованих територіях. Усі інші склади злочину, згідно з цією статтею, українські слідчі мають шукати у підписаних Україною міжнародних договорах.

Злочин агресії у статті 437 КК сформульований таким чином, що не відображає сучасних підходів до цього злочину, а саме ставлення до нього як до leadership crime, "елітарного злочину", злочину, за який можна притягати до кримінальної відповідальності тільки тих осіб, які здатні фактично здійснювати контроль або керівництво щодо політичних чи військових дій держави.

Ця невідповідність реаліям підштовхує українських слідчих застосовувати щодо скоєних злочинів під час збройного протистояння статті ККУ, які стосуються злочинів мирного часу. Так, наприклад, вбивства полонених, зґвалтування, катування, примус до проституції чи захоплення заручників продовжують кваліфікуватися як загальнокримінальні злочини.

Внесення таких змін дозволить уникнути безкарності – винні не підпадатимуть під амністію чи звільнення від кримінальної відповідальності.

Зважаючи на все це, назріла необхідність прийняття змін до Кримінального кодексу України з метою належної криміналізації міжнародних злочинів.

Прийняття законопроекту 9438 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення гармонізації кримінального законодавства з положеннями міжнародного права" є актуальним і повинно стояти на порядку денному парламенту.