don_katalan: (Default)
don_katalan ([personal profile] don_katalan) wrote2024-05-11 01:44 pm

З просторів інтернету. АКТУАЛЬНО. ПОКУСАНИЙКЛІЩЕМ

(далі пряма мова):
" Всім привіт!
Із тих пір, як мені довелося перенести хворобу Лайма, я взяла на себе обов’язок де тільки можна інформувати людей про загрозу сраних кліщів. Під кліщами я розумію не тільки псковський десант і бойових бурятів на скубі-ду мобілях, але й маленьких злоїбучих істот, що харчуються кров’ю і ховаються у траві.
Тож ця інформація буде корисною, в першу чергу, тим, хто зараз багато часу проводить у полях та в лісі – тобто солдатам.
Отже, попри розповсюджену теорію, що кліщі активні тільки в кінці травня та на початку червня, повідомляю: вони активні з моменту, як починає рости трава – і до перших морозів восени. Тобто кліщ для вас небезпечний приблизно 7-8 місяців на рік.
Останнім часом НЕРЕАЛЬНО багато кліщів переносять бореліоз, себто хворобу Лайма. Це не енцефаліт, але це відверто неприємна штука, яка в кращому випадку загрожує вам кількома тижнями лихоманки, в гіршому – роками лікування, а в найгіршому – десятиліттями нейрофізіологічного пекла. Мені майже пощастило, лікування зайняло трохи менше двох років. Пощастило мені тому, що я знала про існування Лайма і розпізнала його симптоми до того, як стало запізно.
1. Найголовніше, що ви маєте пам’ятати: запобігайте тому, щоб кліщ вас вкусив! Обробляйте одяг і особисті речі анти-кліщовими спреями* і робіть це постійно! Оглядайте себе та інших щоразу після того, як побували на природі, а краще не один раз. Кліщ може вчепитися в ваш рюкзак, потім за добу чи дві переповзти на ваш одяг і вкусити вже вдома. Кліщ живе не тільки в лісі, але й в полі й на газоні. Скрізь, де є трава.
2. Якщо вас вкусив кліщ і ви його дістаєте – пам’ятайте, що слина кліща може бути заразною! Кліща треба витягати тільки в гумових рукавичках, або ж після витягання ретельно продезинфікуйте все, що торкалося кліща – руки, пінцет тощо. Кліща спаліть.
3. Не треба нести кліща на аналіз! Ви так тільки втратите час. Після укусу треба профілактично випити ударну дозу антибіотика Юнідокс (Доксіциклін) протягом доби-двох. В ідеалі дозу і антибіотик має назначити інфекціоніст. Але я завжди вожу із собою на природу 300 одиниць юнідоксу.
4. Якщо ви не помітили заразного кліща і він вас вкусив, напився і відвалився, або ви витягли кліща і не випили антибіотик, або вас вкусила заразна німфа кліща, або ви потрогали кліща і облизали потім пальці – є великий шанс, що ви підхопили бореліоз.
5. Симптоми:
а) Слабкість, температура, лихоманка, ломота в суглобах, головний біль – класичний набір для простуди чи орві.
б) еритема – червона пляма, що має вигляд кільця мішені. Тобто пляма, пусте місце – и знову пляма, ніби ободок, навколо центральної плями. Еритема НЕ ЗАВЖДИ виникає при хворобі Лайма! І не завжди виникає на місці укусу. Вона може з’явитися в рендомному місці, або взагалі не з’явитися. Це не обов’язковий симптом! Але якщо така пляма у вас є, ще й на місці укусу – у вас 100% хвороба Лайма. Еритема може виникнути як одразу, так і через 2-4 тижні після укусу. Це час, за який борелії вже встигли захопити ваш організм. Тому краще випити антибіотик профілактично і не довести до еритеми.
6. В Україні дуже мало інфекціоністів, які вміють розпізнавати Лайма і знають протоколи його лікування! Скоріш за все, лікар скаже вам, що у вас простуда і кропивниця і скаже випити протиалергійне. Не ведіться на цю фігню! Еритема, несподівана лихоманка, ломота тощо – це сигнал до того, що у вас дуже, дуже серйозне захворювання, що потребує негайного і складного лікування.
7. В Україні дуже мало лабораторій, які нормально роблять тест Вестерн Блот, що виявляє активну та хронічну хворобу Лайма. Він коштує близько 700-1000 грн, я знаю дві точки в Києві, де він робиться за кількісним показником (це важливо, бо ті ж Сінево\Діла роблять тільки за якісним).
Про себе скажу, що мені довелося кілька місяців приймати антибіотики і купу інших ліків. Майже два роки мого життя були схожі на жах – постійний біль та функціонування на 30% потужності організму, коли навіть похід у найближчий магазин це подвиг. Офіційне лікування за міжнародним протоколом не допомогло мені у повній мірі. Тільки півтора місяця на складному напівшаманському американському протоколі з травок і якихось сушених черв’яків, нарешті, дали результат.
Бажаю вам вчасно ловити кліща і ніколи не хворіти!
Обробляйте одяг, давіть кліщів, бийте рсню!
--------
* Непоганий і дієвий спрей Гардекс, але це російська марка, тож краще пошукайте іноземні замінники.
Апдейт: мені здавалося це очевидним, але, як виявилось, не всі такі)). Коротше, у будь-якому разі, лікування має назначати інфекціоніст. У людини може бути алергія на конкретний антибіотик, антибіотики неможна приймати навмання.
Але так, існує американський протокол, який каже про прийом профілактично одноразової дози доксицикліну 200 од у випадку, коли дійсні всі чотири умови:
- вас вкусив саме іксодовий кліщ
- у вашому регіоні помічено багато кліщів із бореліями
- профілактика розпочата протягом 72 годин
- у вас немає алергії на антибіотик (але хз, як про це дізнатися, якщо ви його раніше не пили, лол).
у протоколі ще є пункт про те, що кліщ мав просидіти на вас більше 36 годин, тобто бути надутим. Але я перечитала купу матеріалів, які зазначають -- кліщі відразу запускають борелії разом зі слиною, час після укусу не має значення.
Існує також альтернативний протокол ILADS, він більш радикальний:
"It recommends against the use of a single 200 mg dose of doxycycline for the prevention of Lyme disease. Not only is it unlikely to be highly efficacious, in the human trial failed therapy led to a seronegative disease state.
Based on animal studies, ILADS recommends that known blacklegged tick bites be treated with 20 days of doxycycline (barring any contraindications)." -- або, якщо коротко, вони вважають одноразовий прийом 200 одиниць неефективним і навпаки шкідливим, бо якщо він не уб'є борелій за раз, вони можуть виробити стійкість проти антибіотику. Вони рекомендують 20денний повний прийом антибіотику, що, звісно, пипець який удар по організму.
Кому довіряти -- ваша справа. Головне не запустити хворобу і вчасно розпізнати її на гострій стадії.