don_katalan: (Default)
[personal profile] don_katalan
Алі Татар-заде
Прогулянка на пароплаві у місячному надвечір’ї.
Співи, гитари, вірши, буфет. І між ними - дебати та політичні інтриги.
Так описує події чарівної червневої ночі над Дніпром член Виконкому Алєксандр Гольденвєйзєр.
Водорозділ проляг поміж старою та новою владою Київа, поміж все ще правлячим проросіянським Виконкомом та українською Центральною радою, яка ось-ось має переобрати владу. Але подій наперед ще ніхто не знає.
Отже, помандруємо з ними на пароплаві.
«Тимчасовий уряд все слабшав, а слідом за ним слабшав і Виконавчий комітет, який представляв його владу в Києві.
А українці, враховуючи змініле співвідношення сил, досить майстерно експлуатувати в свою користь всі минулі і сьогоденні гріхи російської влади і російської інтелігенції.
До цього часу (справа була в середині червня) відноситься остання спроба Виконавчого комітету знайти рятівний компроміс і помиритися з Центральною радою.
Після кількох досить безплідних засідань з українськими представниками (проф. Грушевським і Винниченком), Лепарський вніс досить несподівану пропозицію - влаштувати наступну таку зустріч на пароплаві.
І ось, в один з прекрасних червневих вечорів відбулося катання по Дніпру, в якому взяли участь всі революційні володарі міста Києва.
Були запрошені і українці, причому сам Грушевський нас не удостоїв, але з'явився Винниченко і цілий ряд "deorum minorum" (молодших богів).
Більше всіх був задоволений катанням його ініціатор Лепарський, співаючий пісні на всі свої богатирські груди.
Але решта учасників, менше піддавшися дії вина і свіжого повітря, відчували деяку натягнутість.
Українці і за столом сиділи окремо, і на жартівливо-примирливі тости відповідали досить похмуро.
Пам'ятаю, як той же Лепарський, з комічним азартом, волав до українських соціал-демократів:
- Покажіть мені, які тексти у Маркса виправдовують національний сепаратизм!?
Невідповідність українських національних домагань постулатам ортодоксального марксизму була одним з улюблених аргументів, якими наші есдеки намагалися вразити українських.
Зрештою з усього сказаного і проспіваного в цю ніч мали політичне значення тільки деякі слова з промови Винниченка, якого чарівна обстановка змусила трохи розговоритися.
Говорив він до кінця вечора, на палубі, при світлі місяця.
І ось, після неминучих міркувань на тему про класовий склад українського народу, що змушує до деяких відступів від гасел чистого марксизму, він перейшов до характеристики окремих течій серед українських націоналістів.
Тут-то з його слів ми дізналися, що серед українців є течія, - до того ж досить значна, - яка рекомендує замість довгих переговорів з Тимчасовим урядом «оголити фронт», відкликавши українців з військових частин.
Моторошне враження справили на нас ці слова ...
- Якщо Тимчасовий уряд буде продовжувати впиратися, - сказав Винниченко, - помірковані елементи українства виявляться безсилими в боротьбі проти цієї течії».

Profile

don_katalan: (Default)
don_katalan

October 2017

M T W T F S S
       1
23 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16171819 202122
23242526272829
3031     

Expand Cut Tags

No cut tags