don_katalan: (Default)
[personal profile] don_katalan
Алі Татар-заде
Я гадаю, що в кожному муніціпалітеті повинна бути створена і постійно підживлена база данних щодо історичних назв, видатних людей, визначних подій і явищ, які мали місце безпосередньо в населених пунктах та його околицях.
По сутності, цю функцію мали б виконувати місцеві музеї, та мабуть не всюди вони є. А ті що є - не завжди так роблять. Я бував у "музеях поссовєтов та сельсоветов" в Криму, ще до окупації, і в більшості з них історія "починалася" навіть не з Єкатєріни (це кращій випадок) а з після депортації, яку вони спритно звали "освобождєнієм Крима".
Україна - дуже давня земля з точки зору людства. Населена з доісторичних часів, буквально вся. Це вам не тундра, не тайга, а невисокі гори, негустий ліс та прохолодний степ, розрізаний ріками. Люди тут жили "завжди", принаймні якщо рахувати від сапієнс сапієнс, і "всюди", за виключенням якихось особливо незручних оврагів, сповзнів та болот (та й ті, підозрюю, більшостю рукотворні).
Тому практично уся Україна, хоч би на яку дрібну клітку ви її ділили - сто км, десять, півкм - має свою історії в кожній своїй клітині. Минимум з часів появи писемності ці клітини, клаптики, мають свої назви.
Я не вірю, коли кажуть що на місці цього проспекту "раніше нічого не було", саме тому що навіть в пустельних районах Криму це, як правило, хибне твердження.
Якби мені сказав це тунгус в Тунгусії, чи вепс на пітерських болотах, я б може повірив, у них там інша природа. Хоча б все одне порадив шукати далі. Але коли якийсь післявоєнний посьолок стоїть буквально на кістках німецького хутору, чи мурує стіни дворца колгоспника з могільних плит "невідомо кого", чи засипає бетоном грецьку хору, римську вілу, італійську факторію, то вірити на слово якось безглуздо.
Кожен муніціпалітет розвивається, розширяється. Природно, йому треба нові назви - для вулиць, майданів, зупинок і дач. От для цього і потрібна база данних історичних імен.
Перед тим, як "виносити на голосування", та хоч навіть на "референдум", слід зібрати всі старі назви які тут локалізуються. А також, коли назви як такої не знайшли - імена людей, які тут мешкали, працювали або воювали, назви доукраїнських народів, які жили тут спрадавна та залишили по собі матеріальні ознаки, назви славних полків, які тут базувалися, і навіть літературних персонажів, які прославили "малу батьківщину".
Обирати треба з конкретного обліку імен, а не з даху.
Хай список буде великим - тим більше вибір.
Я вважаю, що т.зв. "градоутворюючим" підприємствам, просто помітним визуально об'єктам також слід давати назви з цього історичного словнику. Або якісь хоча б преференції за використання таких назв. Їйбо, самозакохані назви фірм типу Бальрус (від бальбєк руслан) чи Ігрона (від Ігарьок, Ромік, Наташка) мають піти нахер.
Назви історичного походження слід давати також школам, станціям, зупинкам в населеному пункті та поміж ними, портам, військовим частинам, новим мікрорайонам. Не довзоляти під застройку десь, скажемо, під давньою Ольвією котеждні гарадкі зі жлобськими назвами типу Новападмасковнає чи, не знаю, Сен-Жермен-Пасіжюр-Пренепа. Хай історична назва стане одною з умов розгляду проекту в принципі.

2017-06-09 15:08 (UTC)
juan_gandhi: (Default)
- Posted by [personal profile] juan_gandhi
Очень хорошая идея.

Кажется, в Литве примерно так и поступают.

Profile

don_katalan: (Default)
don_katalan

October 2017

M T W T F S S
       1
23 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16171819 2021 22
23242526272829
3031     

Expand Cut Tags

No cut tags